EKREM DÜZCAN
 
1965  yılında Amasya Merzifon’da  doğdu.İlkokulu köyünde Orta öğretimi İstanbul Gazi Osman Paşa İmam Hatip Lisesinde Lise bölümünü Kartal İmam  Hatip Lisesinde okudu. Yüksek Öğrenimini Kahire’de El Ezher Üniversitesinde bitirdi. 1992-1995 yılları arasında Çeşitli  özel okullarda Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen olarak çalıştı.  1993 yılında  Mahalli İdareler Enstitüsün’de şehir planlaması, belediyecilik ve yöneticilik Programlarını başarıyla bitirdi. Bir siyasi partide yönetim yönetim kurul üyeliği ve Eğitim Birim  Başkanlığını  yürüttü. Çeşitli vakıf ve dernek  kurucu başkanlığı yaptı.1995 Yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Çamlıca Sosyal Tesislerine  Yönetici olarak atandı.  Gazeteci yazar Mehmet Şevket Eygi danışmanlığında   tesislerde yöneticilik yaptı.
 1997 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na geçerek Öğretmen  ve idarecilik görevlerinde bulundu. 28 Şubat Mağdurların arasına girdi. Ücretsiz izin alarak yurtdışına çıktı.  Mekke ve      Medine’de büyük şirketlerde danışmanlık yaptı.
 2005 -2012 yılları arasında  22.  ve 23. dönemler’de   TBMM  Milletvekil Danışmanlığı ve Plan ve Bütçe Komisyon Başkan danışmanlığı yaptı. Çeşitli yerlerde fahri danışmanlık  yapan Düzcan şimdi bir kamu kuruluşunda çalışıyor. 2014 Ocak ayında yapılan genel kurulunda  Ezder Başkanı seçildi. Evli ve üç çocuk babası olan Düzcan  Arapça ve İngilizce    bilmektedir.

 

      

 

 

 

EZ-DER ( EL EZHER ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ) 1996 YILINDA KURULDU. DERNEĞİN İLK BAŞKANI HÂLÂ BAŞKANLIĞI YÜRÜTMEKTE OLAN EKREM DÜZCAN’DIR. AYNI ZAMANDA DERNEĞİN KURUCU BAŞKANIDIR.

DERNEĞİN MİSYONU

  • Türkçe ve yabancı dilde eğitim veren okullar kurmak ve öğrencilerin barınmalarını sağlamak.
  • Maddi imkanı yeterli olmayan başarılı öğrencilere Mezun ve Mensuplarımızın da desteğiyle burslar vererek onların eğitimlerine devam etme olanağı sağlamak.
  • Türk-Mısır eğitim standartlarını en iyi seviyelere taşıyarak bilimsel platformlar oluşturmak.
  • Türkiye ile Mısır arasında Uluslararası ilişkiler kurarak geleceğe yönelik dini, sosyal, kültürel, ekonomik alanda güçlü bağlantılar kurmak.
  • İmam-Hatip Ortaokullarında, İmam-Hatip Liselerinde ve İlahiyat Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilere yönelik arapça dilini fasih ve pratik olarak öğrenebilmeleri açısından uluslararası dil eğitimi programları düzenlemek ve kendi alanında yurt dışında eğitim bursları vermek.